Piquersa BA-2300H

Hiszpańska zamiatarka Piquersa BA-2300H Ecopiq

Wysokość rozładunku 1,35 M, dzięki czemu zawartość zbiornika może być wysypywana bezpośrednio do kontenera.

Klasyczne zamiatarki z układem ssącym najlepiej radzą sobie na w miarę gładkich, asfaltowych czy brukowych nawierzchniach, zbierając drobne odpady i kurz, natomiast zamiatarka mechaniczna może pracować np. na murawie i z łatwością podejmuje butelki czy plastikowe opakowania. Głównymi elementami układu mechanicznego w maszynie Piquersa są dwa zbiorniki na nieczystości (główny o pojemności 2.000 l i pośredni o pojemności 210 l) oraz szczotka walcowa. Szczotka nagarnia odpady do zbiornika pośredniego, który co pewien czas jest hydraulicznie unoszony w celu wyładunku zawartości do zbiornika głównego. Podczas tej operacji zamiatarka nie musi się zatrzymywać i śmieci nadal mogą być zbierane, ponieważ trafiają do tzw. bufora. Gdy zbiornik pośredni wróci na swoje miejsce, „bufor” jest opróżniany do zbiornika pośredniego.

Zależnie od warunków, operator wybiera jeden z trzech trybów pracy. Gdy śmieci jest dużo, powinien skorzystać z trybu, w którym zsyp odpadów do głównego zbiornika odbywa się co minutę. Jeśli mamy do czynienia z mniejszą ilością zanieczyszczeń, bo np. zamiatanie danego odcinka chodnika czy ulicy odbywa się codziennie, najlepiej załączyć tryb rzadszego wyładunku, czyli co trzy minuty. Operator ma jeszcze do dyspozycji tryb ręczny, w którym sam decyduje o momencie opróżnienia zbiornika pośredniego – za pomocą specjalnego przycisku.
Pojemność głównego zbiornika równa 2 m3 to wartość netto, a więc rzeczywiście wykorzystywana. – Maszyna ze ssawą nigdy nie napełni całkowicie zbiornika. Wynika to z faktu, że układ ssący nie dopycha odpadów, a mechaniczny realizuje taką funkcję, co dodatkowo zagęszcza nieczystości.

Niewielka kierownica z dodatkowym uchwytem ułatwia szybkie manewry oraz poprawia komfort pracy w maszynie.

Zamiatarka Piquersa BA-2300H Ecopiq ma stosunkowo prostą konstrukcję i nie potrzebuje dużego silnika. Do wyboru są dwie jednostki wysokoprężne:

Kubota o mocy 35 KM i 50-konny Perkins.

Średnie zużycie paliwa dla obu silników podczas typowej pracy wynosi od 3,5 do 4 l/h. – To bardzo niewiele, bo mniej więcej połowę spalania maszyny ze ssawą. Zbiornik o pojemności 50 l pozwala na ok. 14 h pracy. Liczyliśmy z klientami, że w porównaniu z maszyną wyposażoną w ssawę, na samym paliwie można rocznie zaoszczędzić ponad 20 tys. zł.
Zamiatarka Piquersa BA-2300H Ecopiq ma hydrostatyczny napęd na przednie koła. Może pracować nawet z prędkością 25 km/h, a więc bliskiej maksymalnej, która wynosi 28 km/h. Przytoczona prędkość maksymalna dotyczy wariantu wolnobieżnego – po fabrycznym odblokowaniu maszyna osiąga nawet 45 km/h, ale wtedy musi być już zarejestrowana. Poziom hałasu emitowanego przez zamiatarkę podczas pracy to 84 dB, dzięki czemu maszyna może być z powodzeniem wykorzystywana w gęstej zabudowie mieszkalnej, również w nocy.

W zamiatarce PIQUERSA BA-2300H ECOPIQ za transport odpadów od szczotki walcowej do zbiornika głównego odpowiada zbiornik pośredni. Jest od hydraulicznie unoszony w ustalonych odstępach czasu, lub gdy zdecyduję o tym operator. Działa to płynnie i nie spowalnia pracy maszyny.

Dwie przednie szczotki talerzowe zapewniają szerokość roboczą 1,7–2,3 m, a po zamontowaniu trzeciej: 1,7–2,8 m. Zbiornik na wodę jest wykonany z nierdzewnej stali i ma pojemność 420 l. Można go powiększyć do 1.000 l, ale kosztem zbiornika na nieczystości. Taka konfiguracja jest najczęściej zamawiana w sytuacji, gdy klient chce wykorzystywać maszynę do ciśnieniowego mycia nawierzchni, oczywiście przy zastosowaniu specjalnego osprzętu. Klimatyzacja należy do wyposażenia opcjonalnego, ponieważ zdarza się, że nie decydują się na nią niektórzy odbiorcy nawet z takich krajów jak Maroko czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

 Dysze rozpylające wodę zapewniają ekonomiczną pracę, nic się nie kurzy.

 Jako odpowiedzialny importer, firma Komunalny.pl zapewnia obsługę serwisową sprzedawanych maszyn na terenie całego kraju, dostępną w ciągu 24 h od momentu zgłoszenia awarii. W tym celu wykorzystuje kilka warsztatów mobilnych, obsługujących nie tylko zamiatarki, ale także ciągniki, kosiarki itp. Jeśli chodzi o maszynę Piquersa BA-2300H Ecopiq, interwencje serwisu będą raczej incydentalne, ponieważ maszyna wyróżnia się prostą konstrukcją i brakiem rozbudowanej elektroniki. Dzięki temu większość czynności obsługowych operator może wykonać samodzielnie, jak np. wymiana szczotek czy filtrów, zwłaszcza, że importer gwarantuje minimum 1-dniowe szkolenie w miejscu pracy. Istotne znaczenie ma również seryjne zastosowanie magistrali CAN-bus, która umożliwia zlokalizowanie ewentualnej usterki za pomocą odpowiedniej konsoli w kabinie, czy chodzi np. o jakiś przełącznik, czujnik albo problem z zasilaniem. Warto też podkreślić dobry dostęp do bezpieczników, które zostały umieszczone z boku za fotelem.

Kilka minut pracy na pozornie czystej ulicy, a śmieci cała masa! Jak widać, zamiatarka nie ma problemów z podnoszeniem z nawierzchni butelek, i innych dużych gabarytów.

Kłopotów w eksploatacji maszyny nie powinno sprawić bezdętkowe, radialne ogumienie, w „normalnym” rozmiarze 195 R14C. Ma ono wzmocnioną budowę, dzięki czemu jest odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Piquersa produkuje kompaktowe zamiatarki od prawie 30 lat. Spółka cywilna Komunalny.pl działa pięć lat, natomiast jej właściciele są związani z branżą od ponad 15 lat.

Specyfikacja techniczna

Silnik diesel KUBOTA V1505

Potencjalna moc – 35KM. 4-ro cylindrowy silnik, chłodzony cieczą

Napęd

Dwa koła hydrostatyczne – przednie

Sterowanie

Hydrauliczne

Stanowisko jazdy

Anatomiczne, homologowane , regulowane w zależności od masy kierowcy. Wyposażone w pasy bezpieczeństwa

Koła

195-R14

Prędkość jazdy / pracy

28 Km/h / 25 Km/h – najszybciej w Polsce !

27 000 m 2 na godzinę

Wydajność zamiatania

System zamiatania

Mechaniczne zamiatanie

Wysoki wysyp – 1,35 m

2 tryby pracy

Automatyczny i półautomatyczny z regulacją czasu wyładunku

Zbiornik

2,000 l

Zbiornik wyrzutowy

210 l

Zbiornik na wodę

420 l / stal nierdzewna

Podjazd do

29 stopni pochyłości

Wagi

1750 kg / Masa własna 2700 kg

Poziom hałasu

Jazda: 69,5 dB ,  Praca:  84 dB

Utrzymanie

Urządzenie zaprojektowane tak, aby koszty utrzymania wynosiły

minimum. Stosując niezawodne systemy mechaniczne i hydrauliczne

które nie wymagają specjalistycznych serwisów, każdy umiejący

trzymać klucz do odkręcenia śruby potrafi zrobić w maszynie

wszystko.

Wygoda i wykończenie

Wysoka widoczność w kabinie. Światła robocze. Radio CD. Tylni sygnał ostrzegawczy. Dwa miejsca siedzące. Sygnał migający. Ergonomiczny panel sterowania. Regulacja obrotów szczotki, szczotki boczne i centralne automatycznie ustawiające się do podłożą. Regulacja nacisku szczotki na podłoże.